Dacia odnotowuje rekordowe wyniki sprzedaży w 2023 i zapowiada nowości na rok 2024

Mateusz Wolski

Dacia, odnosząc sukces na europejskim rynku samochodów, sprzedała w 2023 roku imponującą liczbę 562 890 pojazdów, co oznacza wzrost o 17,4% – znacznie powyżej średniej branżowej. Skok na 11. miejsce w rankingu europejskich producentów samochodów osobowych i dostawczych świadczy o jej dynamicznym rozwoju.

W ubiegłym roku Dacia osiągnęła znaczący sukces w Europie, sprzedając 562 890 pojazdów, co przyczyniło się do jej awansu na 11. miejsce wśród europejskich marek samochodów osobowych i dostawczych. Tak dobry wynik jest efektem wzrostu sprzedaży o 17,4%, znacznie przewyższającym średni wzrost rynku wynoszący 13,9%.

Ten wynik osiągnięto dzięki popularności czterech modeli, które zyskały na sprzedaży w stosunku do roku 2022.

Wyniki te przełożyły się na zwiększenie udziału Dacii w rynku:

  • 3,8% (wzrost o 0,1 punktu) w segmencie samochodów osobowych i dostawczych;
  • 4,3% (wzrost o 0,1 punktu) w kategorii samochodów osobowych;
  • 8,3% (wzrost o 0,7 punktu) w segmencie klientów indywidualnych, gdzie Dacia zajmuje drugie miejsce w Europie.

Model Dacia Sandero, z 269 899 sprzedanymi egzemplarzami (wzrost o 17,6% w stosunku do poprzedniego roku), utrzymuje pozycję najpopularniejszego samochodu wśród klientów indywidualnych w Europie od 2017 roku.

Sprzedaż Dustera również wzrosła, osiągając 200 633 sztuk (wzrost o 1,7%), co umocniło jego pozycję w czołówce europejskich SUV-ów na rynku klientów indywidualnych.

Dacia Jogger zanotowała 94 095 sprzedanych egzemplarzy, co oznacza wzrost o 65,6% w stosunku do roku 2022 i czyni ją liderem w segmencie C (bez SUV-ów) wśród klientów indywidualnych w Europie.

Model elektryczny Dacia Spring osiągnął sprzedaż 61 803 sztuk, zwiększając się o 26,4% w porównaniu z poprzednim rokiem, co czyni go trzecim najpopularniejszym samochodem elektrycznym na rynku klientów indywidualnych w Europie.

Na rok 2024 Dacia zapowiada wprowadzenie dwóch nowych modeli:

  • nowy Duster, dostępny od marca 2024;
  • zmodernizowany elektryczny Spring, który pojawi się w salonach latem.
  • pod koniec roku zostanie przedstawiony Bigster, nowy model z segmentu C.
Udostępnij
1 Comment
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
3 miesięcy temu

Nie ma co się dziwić. Dacia w przystępnej cenie jest możliwością kupna nowego auta dla Pana Kowalskiego. Do tego SUPER STARE NIEZAWODNE jednostki silnikowe wyposażone w fabryczna instalacje LPG biją konkurencje ma kolanach. Dla ludzi potrzebujących auta aby się dostać z punktu A do punktu B to auto jest znakomita alternatywa.