Elon Musk w tarapatach – cena akcji Tesli spada do najniższego poziomu od roku

Mateusz Wolski

Cena akcji Tesli spadła do najniższego poziomu od prawie roku, obniżając rynkową wartość tego producenta samochodów elektrycznych do poniżej 500 miliardów dolarów.

Firmy często zyskują na wartości po ogłoszeniu redukcji etatów, ponieważ inwestorzy liczą na zwiększenie efektywności i zysków. Jednak w przypadku Tesli ostatnie cięcia zatrudnienia wywołały przeciwny efekt – akcje spadły drastycznie.

Gdy Elon Musk poinformował pracowników o planach zwolnienia ponad 10% globalnej załogi, akcje Tesli spadły o prawie 6% w poniedziałek, a we wtorek o kolejne 2,7%, osiągając najniższy poziom od kwietnia ubiegłego roku.

W jednym momencie wtorkowej sesji cena akcji osiągnęła minimum 153,75 dolarów, co tymczasowo spowodowało spadek wartości rynkowej firmy poniżej 500 miliardów dolarów. W tym roku wartość akcji Tesli zmniejszyła się już o 37%, co czyni ją jednym z największych spadkowiczów w indeksie S&P 500 w 2024 roku, prowadząc do straty około 290 miliardów dolarów dla akcjonariuszy.

  • Ryan Brinkman, analityk z JPMorgan Chase & Co, stwierdził: Zmniejszenie zatrudnienia i mocy produkcyjnych ma poważne konsekwencje dla historii szybkiego wzrostu Tesli, co wskazuje na istotne ryzyko straty.

Spadek popytu na samochody elektryczne

Problemy Tesli nasiliły się w październiku, gdy firma ostrzegała, że popyt na jej pojazdy elektryczne słabnie. Pełny obraz tej sytuacji ukazał się, gdy Tesla podała wyniki sprzedaży za pierwszy kwartał, które były dużo słabsze, niż oczekiwano.

Obawy inwestorów o przyszłość firmy pogłębiła wiadomość o rezygnacji z planów tworzenia tańszego samochodu elektrycznego na rzecz budowy tzw. robotaxi.

Analitycy uważają, że ogłoszone zwolnienia są kolejnym sygnałem ostrzegawczym dotyczącym spadającego popytu na samochody elektryczne.

Brinkman dodał:

Ogłoszone zwolnienia, które obniżają zdolności produkcyjne, nie pozostawiają wątpliwości, że spadek dostaw jest efektem niższego popytu, a nie ograniczeń w produkcji.

Problem samochodów autonomicznych

Malejące zainteresowanie konsumentów autami elektrycznymi na całym świecie jest większym problemem dla Tesli niż dla innych producentów pojazdów. Dzieje się tak, ponieważ Tesla jest wyceniana z dużą premią na podstawie jej potencjał do dominacji w przyszłości w branży pojazdów elektrycznych. Jednak Musk sam stwierdził, że wartość firmy będzie „praktycznie zerowa”, jeśli nie rozwiąże problemu z samochodami autonomicznymi.

Chociaż pełna autonomia pojazdów jest kluczowa dla Tesli, eksperci twierdzą, że równie ważne jest stworzenie przystępnego cenowo samochodu elektrycznego, ponieważ masowe przyjęcie pojazdów autonomicznych może potrwać dziesięciolecia.

Silna konkurencja ze strony Chin

Kolejnym wyzwaniem dla Tesli jest silna konkurencja ze strony Chin. W ostatnich trzech miesiącach 2023 roku chiński producent pojazdów elektrycznych BYD Co. prześcignął Teslę, stając się największym sprzedawcą samochodów elektrycznych na świecie. BYD oferuje kilka modeli w przystępnych cenach, choć nie są one dostępne w USA.

Tesla ogłosi wyniki za pierwszy kwartał 23 kwietnia, co zwiększa stawki dla firmy. Inwestorzy będą szukać wyjaśnień dotyczących strategicznych zmian w czasie, gdy przyszłość wzrostu firmy stoi pod znakiem zapytania.

Udostępnij
Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments