Kierowcy, uważajcie! Mandaty z zagranicy trafią do waszych skrzynek. UE wprowadza nowe przepisy

Mateusz Wolski

Kres bezkarności za wykroczenia drogowe za granicą nadchodzi. Nie tylko wysokość mandatów, ale przede wszystkim pewność ich otrzymania powinna skłonić kierowców do ostrożniejszej jazdy. Dzięki współpracy krajów członkowskich Unii Europejskiej, kara za naruszenia na drogach stanie się nieuchronna. Oto co musisz wiedzieć.

Jak poinformował Parlament Europejski, około 40% wykroczeń drogowych popełnionych poza krajem macierzystym obecnie unika kary. To ma się zmienić dzięki aktualizacji przepisów, które wzmocnią międzynarodową współpracę w karaniu przestępców drogowych. Już niebawem każde państwo członkowskie będzie miało obowiązek szybkiego reagowania na wnioski o pomoc w egzekwowaniu mandatów, a kwota niewypłaconego mandatu przekraczająca 70 euro będzie mogła być ściągana przez kraj zamieszkania sprawcy.

Unia Europejska również zakazuje korzystania z prywatnych firm do ściągania opłat, a Komisja Europejska ma za zadanie uruchomić portal z jasnymi zasadami odwołań i informacjami o wysokościach mandatów. Na liście wykroczeń, które będą uruchamiać transgraniczną współpracę, znajdą się m.in. przekroczenie prędkości, jazda pod wpływem alkoholu, przejeżdżanie na czerwonym świetle, niebezpieczne parkowanie czy ucieczka z miejsca wypadku.

Nowe regulacje, które już zostały przyjęte przez Parlament Europejski, czekają teraz na zatwierdzenie przez Radę. Państwa członkowskie będą miały 30 miesięcy na ich implementację.

Udostępnij
Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments