Nowe naklejki na samochody od maja: Czy Twój pojazd również ich potrzebuje?

Mateusz Wolski

Od maja 2024 roku wielu polskich kierowców będzie musiało umieścić specjalne naklejki na swoich samochodach. Nowe przepisy, które weszły w życie w połowie miesiąca, nakładają taki obowiązek na pewną grupę właścicieli aut. Sprawdź, czy ten obowiązek dotyczy również Twojego samochodu.

Na polskich drogach można spotkać różnorodne naklejki na samochodach. Jednak nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że od 17 maja 2024 roku obowiązuje nowe prawo, które nakazuje dużej grupie posiadaczy samochodów posiadać specjalne plakietki informacyjne.

Zgodnie z informacjami z serwisu Moto.pl, we wrześniu 2023 roku minister infrastruktury wydał rozporządzenie dotyczące homologacji montażu dodatkowej instalacji gazowej. Dokument ten szczegółowo opisuje wymagania techniczne, jakie muszą być spełnione podczas procesu homologacji instalacji gazowych oraz procedury przeprowadzania badań homologacyjnych i kontroli zgodności montażu takich systemów.

W nowym rozporządzeniu pojawił się również nowy wymóg – naklejki na samochody. Ustawodawca wprowadził obowiązek umieszczania stosownych plakietek na samochodach, które wyposażone są w nową instalację LPG.

Kogo dotyczy nowy obowiązek?

Na polskich drogach jeździ wiele pojazdów z fabrycznie zamontowaną lub zainstalowaną w autoryzowanych warsztatach instalacją LPG. Polska jest europejskim liderem pod względem liczby samochodów napędzanych LPG. Według danych CEPiK, które mogą być nieoszacowane, po polskich drogach jeździ około 3 milionów samochodów zasilanych LPG.

To właśnie właściciele tych pojazdów będą musieli zaopatrzyć się w nowe naklejki. Obowiązek dotyczy przede wszystkim tych, którzy montują nową instalację LPG. Serwis Moto.pl wyjaśnia, że naklejka musi zawierać konkretne informacje: numer świadectwa homologacji (np. PL0004002/G), nazwę instalatora, nazwę zakładu montującego instalację oraz numer porządkowy wyciągu ze świadectwa homologacji.

Gdzie umieścić naklejkę?

Zgodnie z przepisami, naklejka musi być umieszczona w sposób trwały, w łatwo dostępnym i widocznym miejscu na ramie drzwi lub pod pokrywą silnika. Plakietka musi być na tyle trwała, aby była odporna na czynniki zewnętrzne i zawsze czytelna, co ułatwi identyfikację osoby odpowiedzialnej za montaż instalacji LPG w pojeździe.

Udostępnij
Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments