Obowiązkowa wymiana praw jazdy bez terminu ważności dla wszystkich kierowców

Mateusz Wolski

Prawa jazdy bez daty ważności, które były wydawane jeszcze do niedawna, wkrótce przestaną być ważne. Wszyscy posiadacze takich dokumentów muszą przygotować się na ich wymianę na nowe, z określonym terminem ważności.

Kiedyś niektóre prawo jazdy wydawano bez terminu ważności, co z biegiem czasu stało się przedmiotem kontrowersji. Brak konieczności weryfikacji wiedzy o nowych przepisach drogowych oraz stanu zdrowia kierowców prowadził do zwiększonego ryzyka na drogach. W odpowiedzi na te zagrożenia władze zdecydowały o stopniowym wycofywaniu tych dokumentów. Obecnie obowiązujące prawo jazdy ma określony termin ważności – maksymalnie 15 lat, a w przypadku stwierdzonych problemów zdrowotnych, okres ten może zostać skrócony nawet do 5 lat.

Zmiany dotyczą wszystkich kierowców, którzy otrzymali swoje prawo jazdy bez daty ważności przed 18 marca 2013 roku. Proces wymiany tych dokumentów rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2033 roku. Choć wymiana praw jazdy wiąże się z kosztami (100 zł za nowy dokument plus 50 gr opłaty ewidencyjnej), to przyniesie też ulgę – kierowcy wymieniający stare dokumenty nie będą musieli przechodzić dodatkowych badań lekarskich, które są obowiązkowe dla nowych kandydatów na kierowców.

W związku z tym każdy posiadacz bezterminowego prawa jazdy powinien przygotować się na wymianę swojego dokumentu. Po wymianie, każde nowe prawo jazdy będzie ważne przez 15 lat, co zwiększy bezpieczeństwo na drogach, poprzez regularną weryfikację zdolności kierujących do prowadzenia pojazdów. Jak podkreśla serwis Next.Gazeta.pl jest to krok w kierunku zwiększenia kontroli nad stanem zdrowia i wiedzy kierowców, co przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych.

Udostępnij
Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments