Akcja „Prędkość” ma na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach poprzez wzmożone kontrole prędkości i surowe karanie za jej przekraczanie. Policja apeluje do wszystkich kierowców o rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
Wzmożone kontrole na drogach w całym kraju
W piątek policja w całej Polsce przeprowadza specjalną akcję pod kryptonimem „Prędkość”. W związku z tym, na drogach możemy spodziewać się większej liczby patroli policyjnych, szczególnie w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków.
Główna przyczyna wypadków: nadmierna prędkość
Według statystyk policyjnych, przekraczanie dozwolonej prędkości jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym. Dzisiejsza akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez kontrolowanie prędkości kierowców i wyeliminowanie ryzyka związanego z nadmierną prędkością.
Policja monitoruje prędkość: grupa SPEED w akcji
Podczas dzisiejszej akcji policjanci będą mierzyć prędkość zarówno w sposób statyczny, jak i dynamiczny, korzystając z nieoznakowanych radiowozów. Szczególną uwagę poświęcą miejscom, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. W działaniach wezmą udział policyjne grupy SPEED, które specjalizują się w egzekwowaniu przepisów dotyczących prędkości.
Statystyki przekroczeń prędkości: niepokojące dane
W pierwszych czterech miesiącach tego roku policjanci odnotowali aż 834 619 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Te liczby pokazują, jak poważnym problemem jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
Liczba wypadków rośnie: niepokojący trend
W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 20 936 wypadków drogowych, w których zginęło 1 893 osób. Aż 91% tych wypadków (19 058) było spowodowanych przez kierowców. W ich wyniku zginęły 1 622 osoby, a 22 328 zostało rannych. Najczęstsze przyczyny wypadków to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (4 576 wypadków), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (4 216 wypadków) oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (2 444 wypadki).
Tendencja na 2024 Rok: zwiększająca się liczba wypadków
Niestety, statystyki wypadków za pierwsze miesiące 2024 roku są gorsze niż te z roku poprzedniego. Jeśli obecny trend się utrzyma, możemy spodziewać się przełamania wieloletniego trendu spadku liczby wypadków i ich ofiar. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.